21222324252627
28293031

Janez J ,ni J Janša, pa vseeno ne bi bilo slabo da ga spoznate

14.01.2008 ob 08:33, avtor deejay

Janez Juvan. Ste že slišali zanj. Velika večina verjetno ne. Pa veste, da je dobitnik šestih (6) medalj, katere je osvojil na dveh olimpijadah. Od tega so štiri zlate, ter po ena srebrna in bronasta. Janez je gojenec CUDV Črna. Medalje pa si je preboril na zimski olimpijadi v Torontu leta 1997 in pa deset let kasneje na poletni olimpijadi v Shanghaju na Kitajskem.

Z Janezom smo se zmenili, da ga obiščemo na domu v Šempetru na Kronski gori, da nam pove še tisto, česar o njem ne vemo. Doma so nas toplo sprejeli, Janez pa nam je pokazal slike in medalje iz tekmovanj, še dosti več pa jih ima na svojem drugem domu v Črni.

Kronska gora je znana predvsem po čudoviti cerkvi

1976 leta rojeni Janez je pri petih mesecih hudo zbolel za pljučnico,njegovo življenje je takrat viselo na nitki, zdravniki so zmajevali z glavo. Pa vendar, po štirih mesecih je prvič zmagal. Premagal je hudo bolezen, katera pa je kljub vsemu pustila sled. Tako je od svojega devetega leta postal gojenec Centra za usposabljanje, delo in varstvo v Črni. S tekom je pričel iz veselja in sicer pred 18 leti. Sprva zaradi zdravja, kasneje,ko je videl, da mu gre tek veliko bolje od nog kot ostalim, pa še tekmovalno.

Janez Juvan

Njegov prvi trener Šipek Dani je iz njega izpilil še tisto, kar Janezu ni šlo. Po mnogo prezgodnji smrti Danija je njegovo mesto prevzel Polc Silvo, kateri še sedaj skrbi za urnik treningov. Za prehrano ni problema pravi Janez, sam vem katera hrana je zdrava in hranljiva in to tudi uživam.

Leta 1997 se je prvič udeležil specialne olimpijade, katera je bila v Torontu v Kanadi. In se že prvič vrnil domov z zlatom. Udeležil se je treh tekem v smučarskih tekih in sicer na 1 km, 3 km in štafeto… prav na vseh pa je stopil na najvišjo stopničko.

Veselje ob osvojitvi zlate medalje v Torontu

Toronto 1997

Med tem se je udeležil še marsikatere tekaške tekme in veliko kje stal na stopničkah. Doma nam je pokazal še kup drugih medalj in pokalov. Med ostalimi je še posebno ponosen na stopničke, ki jih je dosegel na domačih tleh. 21. Borisov tek- 1. mesto, Maraton kralja Matjaža – 1. mesto, Salzburg, tek na smučeh 10 km – 3 mesto…, lansko leto je dosegel drugo mesto na svetovnih igrah specialne olimpijade. S košarkaško ekipo je na igrah specialne olimpijade dosegel 3. Mesto.

Tudi tako se izvaja promocija Slovenije – svetovne igre Italija 2002

Teh odličij bi še kar lahko našteval. Lansko leto je bil tudi dobitnik bronastega znaka, ki ga podeljuje Paraolimpijski komite. Najbolj ponosen pa je na zadnje tri medalje , katere je prinesel iz zadnje letne olimpijade, ki je bila na Kitajskem. Najtežje priborjena je bila zlata medalja , katero si je prislužil s tekom na 10 km.

1.mesto na 10000m Shangaj 2007

Njegov čas 40.08 Pravi,da je bil na progi pravi pekel. Štart je bil pri 31°C, cilj pri treh stopinjah višje. V polmaratonu na 21 km je bil bronasti. Štafeta v kateri so poleg Janeza tekli tudi Marko, Andreja in Barbara pa je bila srebrna.

S Kitajske oborožen z medaljami

Omeniti še velja,da je njegova velika strast tudi bicikl. V Črni kjer ga ima dela turce po okoliških hribih. Preko vikenda ko je doma pa se z njim pripelje tudi domov. Na naslednji olimpijadi se želi preizkusiti tudi v kronometru.«Bom že videl kako bo« pravi in se nasmehne.

Za letos pa ima v planu še par medalj. Prva priložnost bo že februarja na domačem terenu v Črni, kjer bodo potekale državne igre . Sam pravi,da se bo preizkusil v svoji paradni disciplini-teku na smučeh.

Z voljo, kakršno ima , sploh ne dvomim, da mu ne bo uspelo.